Fragmenty sprawozdania kuratora na okoliczność zapewnienia bezpośredniej opieki nad synem Aleksandrem Kuczma

Gdańsk, 20.06.2013 r.

Sprawozdanie z wywiadu przeprowadzonego w dniu 14.06.2013 r. u p. Filipa Kuczmy zam. Gdańsk ul. Bądkowskiego 20/11, na okoliczność zapewnienia bezpośredniej opieki nad małoletnim Aleksandrem Filipem Kuczma.

(…)

Kurator rozmawiał z pozwanym i jego partnerką, którzy zgodnie podali, ich związek układa się harmonijnie. P. Korzeniewska sprawia wrażenie osoby ciepłej, wyważonej i sympatycznej. Partnerka wspiera p. Kuczmę w jego działaniach zmierzających do odzyskania kontaktów z synem, deklaruje pomoc w opiece nad małoletnim, gdyby partner przejął bezpośrednią opiekę nad dzieckiem. Nadmieniam, iż kurator kilkakrotnie przeprowadzał wywiady u pozwanego (IV R Nsm …/11, IV R Nsm …/12, IV R Nsm …/12) i zawsze zastawał tam sytuacje prawidłowe.

W/w zamieszkują w mieszkaniu, które jest wspólnym majątkiem Filipa Kuczmy i jego żony (toczy się sprawa o eksmisję Filipa Kuczmy z wniosku ……………). Lokal usytuowany jest w bloku wielorodzinnym, składa się z trzech pokoi kuchni i łazienki. Jest przyjemny i zadbany. Wyposażenie i czystość mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Kurator nie spostrzegł żadnych elementów, które mogłyby wzbudzić u dziecka niepokój, czy lęk. Aleksander miałby własny pokój, miejsce do spania i wszelkiej aktywności. Pan Kuczma dotąd zachował zabawki synka.

Filip Kuczma pozostaje w formalnej separacji z żoną p. …………… od 08.11.2010 r. (II C ….). Aleksander lat 4 jest pod opieką matki. P. Kuczma od dawna ma problemy w kontaktach. Ocenia, że co najmniej połowa z przysługujących mu kontaktów nie odbyła się. Filip Kuczma mimo uregulowanych kontaktów z małoletnim nie widział syna już od 1,5 roku choć podejmował wiele starań aby kontakty z synem mieć. Pozwany podaje, że od dłuższego czasu nie jest mu znane miejsce pobytu Aleksandra. Z ostatniego miejsca zamieszkania matka z małoletnim wyprowadziła się. P. Kuczma nie ma podstawowych informacji na temat syna, jego stanu zdrowia i funkcjonowania. Według niego powódka robi wszystko, aby wyeliminować go z życia dziecka. Nie skutkują wobec niej sprawy o egzekucje kontaktów, kary grzywny. Filip Kuczma w poczuciu bezsilności zamierza w najbliższym czasie zorganizować pikietę zwracającą uwagę na problem ojców w kontaktach z dziećmi.

Na podstawie dotychczasowych kontaktów z Filipem Kuczmą uważam, że ma on wystarczające kompetencje opiekuńczo- wychowawcze, aby zająć się dzieckiem (we wczesnym dzieciństwie rodzice małoletniego dzielili się opieką nad synem, p. Kuczma wykonywał przy dziecku wszelkie czynności), posiada on wystarczające rozeznanie w potrzebach dziecka w tym wieku. W opiece może liczyć na pomoc swojej partnerki, a także matki. Zakłada, że syn będzie nadal w przedszkolu. Nie obawia się żadnych trudności w nawiązaniu kontaktów z synem po długiej przerwie, ponieważ widział jak pozytywnie Aleksander zareagował na jego osobę podczas spotkania w RODK.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, kurator nie stwierdził żadnych okoliczności, które sprzeciwiałyby się przejęciu bezpośredniej opieki Filipa Kuczmy nad małoletnim synem.

Aleksander Kuczma i Filip Kuczma

Add Comment RegisterDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

5 048 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>